İŞTİRAK ŞİRKETLERİMİZ

EGEMAD, sürekli artan sayıdaki projelerini daha etkin bir şekilde yönetebilmek için birçok iştirak şirketi kurmuş ve bunları yönetmektedir. Bu şirketler:

EGEMAD Metal A.Ş.

Bu şirket Türkiye’deki metal madenciliği potansiyeli içeren sahaları ve projeleri geliştirmek için kurulmuştur. Geliştirdiğimiz projeler arasında en ileri aşamada olan Yozgat bakır ve altın projesinde ön arama programı sonucunda yüksek tenörlü (~ 1.5% Cu ve ~ 9 g/ton Au) hedef alanlar belirlenmiştir. EGEMAD Metal ayrıca, Batı Anadolu’da kurşun çinko, bakır yatırım olanaklarını araştırmaktadır.

Invictus A.Ş.

Bu şirket Orta Anadolu’da çalışmakta olan iki altın madeninin arasında arama faaliyetleri yürütmüş Avustralyalı bir firmadan yakın bir zaman önce satın alınmıştır. Daha önce yüzeyden alınan numuneler üzerinde yapılan kimyasal analizlerde 1.1 ile 14.8 g/ton ve sonrasında yapılan sondaj faaliyetlerinde 2.1 ile 21 g/ton arasında değişen, altın içeren zonlar tespit edilmiştir.

Minertek A.Ş.

Bu şirket cevher zenginleştirme, hidrometalürji ve metalürji alanlarında inovatif teknolojilerin geliştirilmesi için yatırım yapmak amacıyla kurulmuştur. Bu teknolojiler;

• Nikel laterit cevherlerinden Skandiyum zenginleştirme ve uç ürünler üretme prosesleri,
• Skandiyum-Alüminyum alaşımı prosesi,
• Oksitli çinko cevherleri için amonyak liç prosesi,
• Kritik metaller kazanım prosesleri
• Nadir toprak elementleri kazanım prosesi.

Egehidro A.Ş.

Bu firma Kahramanmaraş’ta toplam kapasitesi 45.7 MW, 3 adet hidroelektrik santralini kurmuştur. Bu santrallerin kurulumu 2015 yılında tamamlanmış ve üretime başlanmıştır. www.egehidro.com.tr

Egemad